Specialista na výživu zvířat může, ale nutně nemusí být veterinárním lékařem. Na problematiku výživy zvířat v zájmových chovech (psi, kočky, koně), ale i hospodářských zvířat a zvířat exotických se zaměřuje také například magisterský studijní program Výživa zvířat a dietetika Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity. Zodpovědný specialista své vzdělání neustále rozšiřuje a kvalifikaci prohlubuje i získanými zkušenostmi z praxe.
Co dělá výživář/ka?
Díky svým znalostem a zkušenostem může prostřednictvím výživového poradenství a konzultací pomáhat chovatelům s výživou jako nejnáročnějším úkolem, které chov přináší. Zjednodušování jako pes je masožravec a potřebuje tak především maso, může zvířeti fatálně ublížit. Jak upozorňují na webu PetMD, kompletní a vyvážená strava pro malá zvířata představuje tak komplikované procesy, že je jim věnována celá specializace veterinární medicíny.
Chovatelé mají možnost s výživářkou (či výživářem) osobně konzultovat všechny složitosti světa výživy zvířat, objasnit si své nejasnosti, do rukou přitom mohou dostat i jasný výživový plán pro svého psa, kočku, koně…
Výživový plán
Výživový poradce buď přímo sestavuje, anebo pomáhá chovatelům sestavit výživový plán. Výživový plán stanovuje to, jak krmit, čím krmit, v jakých dávkách a v jakých intervalech. Zohledňuje požadavky konkrétního zvířete i preference chovatelů, například v typu krmiva. Zkušený výživový poradce však vyjasňuje již otázky ohledně výběru konkrétního typu krmiva, protože už tam se dá narazit na mnoho mýtů a nepřesných informací či dokonce přímo mylných tvrzení.
Výživový plán je jasným výstupem, podporou chovatelů, kteří si nejsou jisti, jak své domácí mazlíčky krmit. V praxi ho provází výživové poradenství zaměřené na obecné otázky týkající se výživy psů a koček, ale i konkrétní dilemata chovatele či potíže konkrétního mazlíčka. Podporuje zodpovědné majitele štěňat, ale i dospělých či seniorů, majitele specifických plemen či zvířat se specifickými problémy.
Výživový poradce pro psy je užitečný i pro ty, kteří upřednostňují alternativní krmení jako BARF, domácí strava apod. I tam má výživový plán své nezastupitelné místo. Právě alternativní výživa, kdy chovatelé sami sestavují každodenní stravu pro psa či kočku, totiž vyžaduje přesnou analýzu kvůli zvýšenému riziku nedostatku či přebytku některých živin, jak upozorňuje veterinární výživová poradkyně Emily Luisana, DVM, DACVIM na webu Vetspecialist.com.
Výživa psa a kočky profesionálně
Výživový poradce nabízí podrobnou diskusi o možnostech výživy domácího mazlíčka, na kterou pochopitelně není v primární veterinární péči místo. Výživový poradce, pokud není současně veterinářem, však nenahrazuje veterinární péči a zvláště v případě zvířat se zdravotními problémy vždy musí zohledňovat nastavenou veterinární péči, příp. s veterinářem spolupracovat. Jsou to však zejména domácí mazlíčci, kteří mají více zdravotních omezení a tím i složité nutriční požadavky, kterým přijde pomoc odborníka na výživu vhod více než jiným.
Výživové konzultace mohou být prospěšné pro zdravé i nemocné domácí mazlíčky, ač rozhodně nemohou slibovat léčbu. Optimální výživa a správný výživový plán na druhé straně však příznaky a diagnózu stavů odvozených od potravin či výživových vzorců pochopitelně ovlivňuje. Může být přínosný při stanovování potravinových alergií, gastrointestinálních potížích, obezitě či poruchách příjmu potravy.
Veterinární nutriční poradkyně Catherine Lenox, DVM, PhD, DACVIM ve svém článku na webu Vetspecialist.com přímo jmenuje potíže, kdy je vhodné využít profesionální výživové poradenství. Vedle gastrointestinálních potíží, alergií, obezity či poruch příjmu potravy může být dle experty výživové poradenství užitečné i při močových kamenech nebo onemocnění ledvin, ostatně léčba v těchto případech často zahrnuje i veterinární diety.
Diety pro mazlíčky
Domácí mazlíčci, podobně jako lidé, mají jedinečné a individuální potřeby, pokud jde o stravu. Konzultací s odborníkem na výživu se můžete dostat k nejlepšímu dietnímu plánu pro daného mazlíčka.
Veterinární odborníci na výživu mohou být nápomocni při určování jakýchkoli alergií nebo potravin, které mohou narušit normální funkce a zažívání zvířete a způsobit dlouhodobé poškození zdraví. Pokud má mazlíček diagnostikován zdravotní stav, který je odvozen od potravin nebo výživových vzorců, dietní plán odborníka na výživu mít na jeho příznaky a diagnózu pozitivní vliv. Může přitom obsahovat nejenom veterinární diety, ale i doplňky stravy.
Výživové poradenství v praxi
Výživové poradenství jako služba odborníka na výživu domácích mazlíčků spočívá v osobním či virtuálním kontaktu. Neobejde se bez podrobné vstupní analýzy, která vyžaduje součinnost chovatele. Výživový poradce se bude ptát na současnou stravu mazlíčka, předchozí diety, stravovací návyky, potenciální citlivost a preference. Bude potřeba seznam léků a doplňků stravy, které zvíře užívá, příp. veterinární lékařské záznamy s výsledky vyšetření a diagnostických testů.
Odborník na výživu na základě anamnézy představí různé dietní úvahy. Spolu s chovatelem stanoví nutriční cíle a nejlepší možnosti, jak těchto cílů dosáhnout. Ve výživovém plánu by neměly chybět ani kalorické cíle, měl by počítat s příjmem kalorií tak, aby zvíře dosáhlo a udrželo skóre ideální tělesné kondice (BCS), nabádá PetNutritionalAlliance.org.
Chovatel se ve spolupráci s výživářem může rozhodnout pro konkrétní výživový plán, ať již z oblasti komerčních krmiv, BARF, domácí stravy a/nebo výživových doplňků. Výživový poradce také bude nápomocný při případných změnách výživového plánu, protože až praxe ukáže, jak funguje. Změny výživy vyžadují čas a sledování stavu zvířete.